Концепция за пешеходен пръстен в градския център, арх. Тодор Даскалов
В основата на концепцията е да се предложи принципно решение, което да доведе до промяна на ритъма на живот в централна градска част, а оттам и в града като цяло. Дефинирано е обществено пространство, което е част от градската структура и има силен обществен потенциал. В момента това пространство се характеризира с лоша организация на автомобилното движение и паркирането, хаос при поставянето на преместваеми обекти, липсата на вкус, мярка и контрол при разполагането на рекламно-информационни елементи.
Новото обществено пространство трябва да обедини големите дадености на града, които превръщат Варна в световен град:
- Морето - всяко ново отваряне към морето дава нова енергия за развитие на града.
- Културно-историческото наследство, което в момента е занемарено до такава степен, че е станало трудно разпознаваемо.
- Утвърдените пешеходни пространства - бул. "Княз Борис I" и бул. "Сливница"
- Старата градска част (или Гръцката махала) с типичните малки улици и площади, които са уникални като пространства.
- Морската градина като важен структурен елемент на града.
Проектът предлага прокарване на пешеходен пръстен, който обединява:
- пешеходната част на бул. "Сливница"
- съществуващото пешеходно пространство по бул. "Княз Борис I"
- ул. "Преслав" - с красивите си силуети
- ул. "Сан Стефано" - с малките си градски пространства, пряката връзка с морето, римските терми, вълнолома и пристанището
- Морската градина, в зоната на Военноморския музей, Аквариума, Астрономическата обсерватория, до слънчевия часовник.
Пешеходният пръстен ще разкрие историческата многопластовост на Варна и ще се превърне в репер за ориентация в преплетените културни коридори на града. Основните ползи за града от реализацията му са:
- Оформяне на пространство, което ще насърчи икономическото оживление в един по-голям периметър
- Може лесно да бъде реално прокаран, с малки корекции на организацията на автомобилното движение по ул. "Сан Стефано"
- Става база за изграждането на туристически маршрути - културен, исторически, археологически, религиозен и кулинарен.
Концепция за естетизация на централните пешеходни зони, арх. Димитър Стефанов
Основен акцент в разработката е промяна в организацията на централния варненски площад "Независимост". Всяка от сградите с обществен характер е получила част от прилежащото пространство. Сградата на Окръжния съд, който след време ще бъде изместен в новопроектираната Съдебна палата, е получила предназначение за медиатека. Пред нея е обособен малък амфитеатър, който позволява изяви на открито на новото културно средище. Аналогичен е подходът към сградата на Държавния архив. Колективът е предложил изнасянето на градския информационен център в тази сграда в комбинация с изложбени и търговски площи, свързани с обслужването на туристите. Пред нея е организиран малък площад, откриващ и подчертаващ фасадата на сградата - паметник на архитектурата.
Около съществуващите градски фонтани са оформени нови зелени площи и места за сядане.
Регламентирани са откритите тераси на заведенията за обществено хранене, като са съхранени най-предпочитаните от клиентите площадки.
Предложено е и решение за пространството около т.нар. "Дупка". Археологическите находки са разкрити и експонирани. Предвиден е амфитеатър с подход от пешеходната зона, както и няколко площадки на полуниво с места за почивка, хранене и развлечения.
Реализацията на идеята за пешеходен ринг изисква сериозни действия по реорганизация на паркирането в центъра на града. Проектантите са проучили възможността за изграждане на голям подземен паркинг с капацитет 870 коли в пространството между трите подлеза на площада пред катедралния храм. Всички улици в стария град са с регламентирани с места за паркиране. По този начин се освобождават тротоарите за пешеходците и туристите и се прекарват трасета за велосипедни алеи.
Проектантският колектив е проучил различни предложения за изпълнение на пешеходните пространства, в това число и алеите в градските градини, обхванати от разработката. За реализацията на мащабния проект се предлагат бетонови плочи в различни цветове и размери, подредени върху трамбована основа на суха фуга. Технологията е особено популярна в Германия и успешно се прилага за оформяне на градските пространства. Подреждането е различно за отделните пространства и зони, което дава специфика на конкретното място и на конкретната функция. Особено внимание е отделено на малкия градски дизайн и визуалната комуникация, улесняваща достъпа до различните обекти.
източник: gradat.bg